מבחן תיווך הידוע גם בתור מבחן המתווכים, הוא מבחן שצריך לעבור בשביל לקבל רישיון תיווך נדל"ן בישראל. מכיוון שיש מי שנוטים להמעיט בחשיבותה של בחינה זו, ישנם לא מעט אנשים שאינם מצליחים לעבור אותה ונדרשים לגשת אליה פעם נוספת. לכן לפני שניגשים לבחינת התיווך בנדל"ן, חשוב להתכונן אליה בהתאם.

 

מה חשוב לדעת לפני שנרשמים למבחן תיווך?

 

רגע לפני שאתם מתחילים ללמוד לקראת מבחן המתווכים, יש לוודא שאתם עומדים בקריטריונים המפורטים בחוק המתווכים לקבלת רישיון מתווך. הדבר חשוב על מנת שלא תיגשו לחינם לבחינה שלא תניב עבורכם את התוצאה הרצויה, שהיא קבלת רישיון לתיווך נדל"ן. 

 

אילו קריטריונים קובע חוק המתווכים לגבי קבלת רישיון תיווך?

 

תנאי הסף שאותם קובע חוק המתווכים לגבי קבלת רישיון תיווך בישראל, הם אלו:

 

  • על המבקשים להיות אזרחים ישראלים או תושבי חוץ בעלי היתר לעבודה בארץ באופן חוקי.
  • המבקשים נדרשים להיות בני 18 ומעלה
  • למבקשים אין עבר של פשיטת רגל
  • למבקשים אין עבר פלילי שלאור מהותו, חומרתו ונסיבותיו, הם לא ראויים מלעסוק בתיווך מקרקעין.
  • מבקשים שהורשעו בפלילים וקיבלו עונש מאסר בפועל, סיימו לרצות את העונש לפחות שישה חודשים לפני הגשת הבקשה לרישיון תיווך.

 

בנוסף לצורך לעמוד בכל תנאי הסף הללו באופן מצטבר, המועמדים לקבלת רישיון תיווך מקרקעין, חייבים לעבור את מבחן המתווכים בהצלחה, על מנת שיוכלו לקבל את הרישיון שיאפשר להם לעבוד כמתווכי נדל"ן בישראל.

 

האם ניתן לגשת למבחני תיווך מתי שרוצים?

 

אנשים רבים בישראל שמעוניינים לקבל את רישיון המתווך שלהם, להוטים לגשת אל בחינת המתווכים בהקדם האפשרי. אולם למרבה הצער, אי אפשר לגשת אל מבחן תיווך מתי שמתחשק ומכל מקום בארץ. זאת מאחר ומבחן המתווכים מתקיים ארבע פעמים בשנה בלבד (המבחן נערך בירושלים במתחם בנייני האומה).

 

לכן לאחר שוידאנו שאנו עומדים בתנאים הסף לקבלת רישיון תיווך מקרקעין, השלב השני הוא לאמת את מועד בחינת המתווכים הקרובה ולמהר להירשם למועד זה.

 

לא מומלץ להתמהמה בנושא הרישום למבחן, שכן ישנה תקופת רישום מוגבלת עם מועדים ספציפיים, ואיחור בהרשמה מוביל לכך שלא ניתן להיבחן במועד שרוצים. לא חבל שתפספסו?

 

על תהליך ההרשמה למבחן תיווך

 

ההרשמה למבחן תיווך יכולה להתבצע באחד משני ערוצים עיקריים: דרך אתר האינטרנט של רשם המתווכים או באמצעות דואר רגיל. בשני המקרים יש לדאוג לתשלום אגרת בחינה כחלק מן התהליך.

 

הרשמה מקוונת למבחן תיווך

 

אתר האינטרנט של רשם המתווכים מאפשר לבצע בקלות הרשמה למבחן תיווך, ולהסדיר באופן מקוון את התשלום של אגרת הבחינה באמצעות כרטיס אשראי. את אגרת הבחינה ניתן לשלם דרך המערכת המקוונת באתר האינטרנט של רשם המתוווכים, אחרי שנרשמים אליה בקישור הבא.

 

לאחר שתשלימו את תהליך הרישום והתשלום באתר האינטרנט של רשם המתווכים, יישלח אליכם אישור על הרישום למבחן התיווך, אל כתובת הדואר האלקטרוני שסיפקתם בתהליך ההרשמה המקוון.

 

בהמשך לכך, לקראת מועד הבחינה, תקבלו גם הודעה בדואר אלקטרוני בנוגע למיקום המדויק והשעה בהם המבחן עתיד להתקיים.

 

חשוב להדגיש כי מי שמשלם את אגרת המבחן דרך מערכת התשלומים הממשלתית, יקלט במערכת של רשם המתווכים רק אחרי שהתשלום של האגרה יתבצע, וישלח אליו אישור על התשלום.

 

משתמשים אלו, יקבלו את תוצאות המבחן באמצעות הדואר האלקטרוני כמו גם בהודעת SMS בתוך 30 ימים ממועד ביצוע המבחן.

 

הרשמה בדואר למבחן תיווך

 

אף שניתן כאמור לבצע את ההרשמה למבחן התיווך כולל תשלום אגרת הבחינה באופן דיגיטלי, ניתן אם רוצים, גם להסדיר את התשלום באמצעות בנק הדואר ולאחר מכן לשלוח את בקשת הרישום בדואר רגיל. לצורך כך, ראשית, יש לפנות לאגף להסדרת מקצועות במשרד המשפטים ולבקש ושילחו לכם באמצעות הדואר שובר תשלום עבור האגרה.


לאחר קבלת שובר התשלום בדואר, ניתן להסדיר באמצעותו את  תשלום אגרת הבחינה באחד מסניפי בנק הדואר. אחרי שהאגרה שולמה בבנק הדואר, יש לשלוח את השובר המקורי אל הכתובת: 

 

כנפי נשרים 15
ת.ד. 34445
י-ם
מיקוד: 9134302.

 

לאחר משלוח שובר התשלום לכתובת זו, הזימון למבחן התיווך ישלח אליכם באמצעות הדואר תוך 14 ימים.

 

כאשר אתם ניגשים למבחן תידרשו להציג את הזימון הנ"ל, אז אל תשכחו להביא אותם עמכם.

 

איך מומלץ להתכונן וללמוד אל מבחן תיווך?

 

למרות שלמידה עצמית יכולה להיות מתסכלת ומעייפת, הלימוד לבחינת המתווכים יכול להיות מרתק, בהתאם לגישה שלכם. החומר למבחן תיווך מכסה מגוון נושאים, לרבות חוקים הקשורים לתיווך, חוזים, הגנת הצרכן, מכירת נכסים, מקרקעין, מיסוי, תכנון ובניה, ביצוע ועוד. מדובר גם בהגדרות ומושגי יסוד הקשורים לרשות מקרקעי ישראל, משכנתאות וכדומה.

 

ניתן לבחור לקרוא את החומר כמו שהוא, או להתכונן וללמוד אל מבחן התיווך באמצעות קורס הכנה למבחן המתווכים. קורסי הכנה אלו מוצעים במסגרת משרדי תיווך שונים בארץ ומאפשרים לסטודנטים להכיר את החקיקה דרך סקירת מקרים רבים "מהשטח" ולתרגל את החומר על ידי פתרון שאלות רבות להכנה למבחן הדומות לאלה שנשאלו בבחינת המתווכים.

איך נראה הליך המבחן עצמו כשניגשים למבחן המתווכים?

 

בחינת המתווכים היא מבחן אמריקאי המורכב מ- 25 שאלות רב-ברירתיות, בהן על הנבחן לבחור את התשובה המתאימה ביותר. השאלות עלולות להיות מבלבלות, לכן בנוסף להבנת החומר, על הנבחן להיות בעל כישורי הבנת הנקרא חזקים. למרות הבנת הנושא, חלק מהתלמידים עדיין טועים בשל הניסוח המסובך של שאלות מסוימות. לכן, כחלק מתהליך ההכנה לבחינה, חיוני לפתח אסטרטגיות להתמודדות הן עם התוכן והן עם הצורך בהבנת הנקרא.

 

מה אפשר לעשות אם לא עוברים את מבחן המתווכים?

 

נבחן שלא עבר את מבחן המתווכים יכול להגיש ערעור מנומק לגבי ציון המבחן שקיבל, בתוך 30 יום מהמועד שבו הציון נמסר לו. הערעור וכל הטפסים הנלווים אליו, ישלחו בדואר אלקטרוני לכתובת זו.

 

באילו מועדים מתקיימים מבחני תיווך לאורך השנה?

 

מבחני התיווך מתקיימים 4 פעמים לאורך השנה. להלן מועדי הבחינות נכון לשנת 2023:

 

מועד חורף: יום א' 22/1/2023.

הרישום למועד זה נפתח ב- 22/11/2022 והסתיים ב- 22/12/2022.

 

מועד אביב: יום ה' 11/5/2023.

הרישום למועד זה נפתח ב- 16/3/2023 והסתיים ב- 16/4/2023.

 

מועד קיץ: יום ב' 31/7/2023.

הרישום למועד זה יפתח ב- 4/6/2023 ויסתיים ב- 4/7/2023.

 

מועד סתיו: יום א' 23/11/2023.

הרישום למועד זה יפתח ב- 19/9/2023 ויסתיים ב- 19/10/2023.

 

בכל מקרה, ניתן ורצוי מאוד להתעדכן בזמן אמת במועדי הבחינות הרלוונטיים, באמצעות אתר משרד המשפטים, בקישור שלהלן.

 

מבחן תיווך והדרך הנכונה לצלוח אותו כהלכה – לסיכום

 

אין עוררין על כך שבחינת המתווכים יכולה להיות  סיטואציה מלחיצה עבור הנבחן. על מנת למזער את הלחץ סביבה, מומלץ מאוד לגשת אליה, רק לאחר שכבר פתרתם מספר לא מבוטל של מבחני תרגול ונחשפתם למנעד רחב מאוד של שאלות רלוונטיות מתחום תיווך המקרקעין. בהצלחה!

אלי שאנן מתווך משרד תיווך
אלי שאנן
מנהל ומייסד משרד תיווך אונו נדל"ן

מנהל מקצועי פורום תיווך באתר

שמי אלי שאנן, אני הבעלים והמייסד של משרד התיווך, המתמחה כבר שנים בליווי מוכרים וקונים באחת העסקאות החשובות בחייהם – מכירה ורכישה של נכסים למגורים ולהשקעה. למידע נוסף על משרד התיווך לחצו כאן

שאלות גולשים מהפורום בנושא מבחן תיווך

פסקי דין מבחן תיווך

שלום, לגבי המבחן תיווך - יש המון פסקי דין ולא מביאים אותם במבחן, יש כמה שאלות במבחן התיווך על פסקי הדין. אני אמור לדעת את כל הפסקי דין בעל פה??? נשמע קצת הזוי... תודה

הודעות בפורום פורום - תיווך 25/12/2019
מבחן תיווך

שלום רב, אני חייל שעתיד להשתחרר בקרוב וחשבתי ללמוד באופן עצמאי למבחן על מנת להוציא רישיון תיווך. אודה לכם מאוד אם תוכלו לכוון אותי או להמליץ על דרכי לימוד וספרים. זה עולם שחדש לי ומסקרן אותי...

הודעות בפורום פורום - תיווך 01/09/2015
היי, אולי אתם יודעים איך אני יכולה להפוך למתווכת

היי, יש לי הרבה עניין בתיווך ונדלן והבנה גדולה בתחום הבתים, הבנתי שצריך רשיון תיווך בכדי לעסוק בתחום האם ניתן לעשות זאת ללא מבחן וללא רשיון? תודה זהבה

הודעות בפורום פורום - תיווך 04/09/2018