חוק התיווך במקרקעין נחקק בשנת 1996 ולפיו לא ניתן לעסוק במקרקעין אלא אם כן המתווך קיבל רישיון מטעם רשם המתווכים במשרד המשפטים. על מנת לקבל את הרישיון יש לעבור את בחינת משרד המשפטים.

מהו רישיון מתווך ולמה הוא דרוש?

על פי לשון החוק: לא יפרסם אדם ברבים הודעה כי הוא מתווך במקרקעין, לא יציג עצמו כמתווך במקרקעין ולא ישתמש בכל תואר או כינוי העשויים ליצור רושם שהוא מתווך במקרקעין בישראל, אלא אם כן הוא בעל רישיון בתוקף לפי חוק זה. מטרת החוק היא להגביר את מקצועיות המתווכים בישראל ולצמצם ככל האפשר את נוכחותם של נוכלים בענף.

איך ניתן לקבל רישיון מתווך?
לצורך קבלת הרישיון עליכם להציג:

כיצד משלמים?

ניתן לשלם באופן מקוון באמצעות שירות התשלומים הממשלתי או בבנק הדואר
ניתן לפנות לרשם המתווכים ושובר לתשלום יישלח אליכם בדואר

כך תבצעו את הרישום באופן מקוון:

מעלים תמונה דרך אתר חברת פולימיל. (יש למלא אחר ההנחיות באתר על מנת שהכרטיס יונפק באיכות גבוהה). התמונות נבדקות ומשוב יישלח אליכם בדואר אלקטרוני בתוך שבוע.
זקוקים לתמיכה בהעלאת התמונה? שלחו הודעה לתיבת הדואר האלקטרונית.

לאחר קבלת המסמכים, יחידת רשם המתווכים תוודא שהנכם עומדים בקריטריונים הבאים:

  • אינכם נושאים רישום פלילי.
  • לא הוכרזתם כפושטי רגל.

לאחר ביצוע הבדיקות ולאחר שהתשלום ייקלט במערכת:

  • רישיון התיווך ישלח אליכם בדואר רשום בתוך 30 ימים.
  • כרטיס רישוי הנושא את תמונתכם ישלח אליכם בדואר רגיל בתוך 30 ימים.

מה כולל קורס תיווך?

לימודי תיווך כוללים תחומי ידע מגוונים בתחום התיווך, יזמות הנדל"ן ושיווק נכסים הנדרשים לשם מעבר בחינת הרישוי. במקביל, מושם דגש על פיתוח יכולת ההערכה של נכסי מקרקעין ופיתוח המיומנויות הנדרשות לצורך התמודדות עם תנאי ודרישות ענף המקרקעין בישראל. בין הנושאים הנלמדים בקורס: מונחי יסוד בעולם הנדל"ן, חוק המתווכים, דיני חוזים, מיסוי מקרקעין, שמאות מקרקעין, דיני שכירות, חוק הגנת הצרכן, עקרונות בשיווק נדל"ן ועוד.
קורס תיווך נדל"ן כולל לרוב כ 80 – 70 שעות ומזכה את הבוגרים בתעודת סיום רשמית מטעם הגורם המפעיל את הקורס. לאחר מעבר בהצלחה של מבחן הרישוי מטעם משרד המשפטים, יינתן רישיון תיווך.
במסגרת צבעונית:

לא נעולים על עצמכם?
לאחר מעבר בחינת הרישוי בהצלחה, תוכלו להתלבט עד 5 שנים אם ברצונכם להוציא רישיון תיווך. לאחר מכן, תוקף הבחינה יפוג.

היכן ניתן לעבור קורס?
קיימים מגוון קורסים ללימודי תיווך נדל"ן בכל רחבי הארץ.
בין מכוני הלימוד המומלצים:

היחידה ללימודי חוץ במרכז האקדמי למשפט ולעסקים (רמת גן): קורס מתווכי נדל"ן המספק הכנה מקצועית למבחני הרישיו למתווכים. תכנית הלימודים כוללת כעשרה מפגשים ו- 60 שעות לימוד.
לפרטים: clb.ac.il

בית ספר נדל"ן חכם (תל אביב): בית הספר מציע קורס המכין את התלמידים לבחינות רישיון התיווך במסגרת 14 מפגשי ערב המתקיימים אחת לשבוע. בחלקו השני של הקורס לומדים המשתתפים את מיומנות ההשתלבות במשרדי תיווך.
לפרטים: nadlan-haham.co.il

אנגלו – סכסון –  רשת תיווך מהגדולות והוותיקות בארץ המציעה קורס תיווך לצורך מבחני הרישוי. הקורס מתקיים בתל אביב.
לפרטים: www.anglo-saxon.co.il

רימקס –  חברת תיווך בינלאומית בפריסה ארצית המציעה קורס מתווכים לצורך קבלת רישיון ולעתים קרובות קולטת חלק מבוגריה כמתווכים מטעמה.
לפרטים: www.remax.co.il

האם ניתן ללמוד לבד ולגשת למבחן?
ניתן ללמוד את החומר באופן עצמאי ולגשת לבחינות, אם כי רמת והיקף החומר המקצועי שתרכשו במסגרת קורס מקצועי יהיו רחבים ויסודיים באופן משמעותי. לרוב, קשה לעבור את בחינת הרישוי ללא הכנה מקצועית ומי שמעוניין לעבור בהצלחה את הבחינה בניסיון הראשון ולחסוך את תקופת ההמתנה בין מבחן כושל למבחן הבא (3 חודשים) ואת עלויות הבחינה, יעדיף לרכוש את החומר באופן מקצועי ומודרך.
מעבר לכך, במסגרת קורס תיווך מקצועי, התלמידים מקבלים הכשרה פרקטית מבעלי ניסיון רב בעולם התיווך המעניקים להם את הרקע המלא להתמודדות מיטבית כמתווכים בעצמם. לימוד עצמאי חסר, במרבית המקרים, את הפן הפרקטי שחשיבותו מהותית להצלחתו העתידית של התלמיד כמתווך.

מהו המחיר של הקורס?
המחירים לקורס תיווך נעים לרוב בין 2,400 ₪ ל – 3,300 ₪.

האם יש אגרות רישוי?

  • אגרת בחינה בסך 495 ₪ – יש לשלם בעת ההרשמה לבחינה

להרשמה

  • אגרה חד פעמית עבור רישיון מתווך ועבור רישום בפנקס המתווכים בסך 965 ₪.

האגרה בתוקף ממועד התשלום ועד ל-31.12 של אותה שנה.
 לתשלום

  • אגרה שנתית בסך 361 ש"ח עבור חידוש רישיון התיווך

לתשלום

מי הוא הגוף האחראי על תחום התיווך בארץ?

יחידת רשם המתווכים הוקמה בשנת 1996 והיא הגוף האחראי במדינת ישראל לקיום בחינות רישוי, להענקת רישיונות תיווך ולניהול פנקס המתווכים. זאת ועוד, בהתאם לחוק חופש המידע התשנ"ט – 1999, היחידה מנפיקה אישורים בדבר מעמדו של מתווך / אדם בהתאם לחוק המתווכים ואף מציגה באתר האינטרנט את רשימת המתווכים המורשים לעסוק בתיווך.
בריבוע צבעוני:
לנוחיותכם:
רשימת המתווכים המורשים בישראל נכון לשנת 2018:
http://www.justice.gov.il/Units/RashamHamtavchim/Pages/List.aspx
שאלות ותשובות נפוצות:
האם אפשר להתלונן על מתווך?
טיפול בתלונות כנגד מתווכים ואכיפת החוק אינם תחת סמכות רשם המתווכים, אלא בסמכות משטרת ישראל או בסמכות הממונה על הגנת הצרכן. תלונות כנגד מתווכים בגין מרמה, זיוף או גניבה יש להפנות באופן ישיר למשטרת ישראל.
תלונות בגין עבירות משמעת של מתווכים בתחום המקרקעין ניתן להגיש לרשם המתווכים באמצעות הטופס הבא – טופס הגשת תלונה על מתווך. יש לציין את פרטיכם המזהים, לפרט את תלונתכם ולצרף כל ראיה / מסמך המבססים את תלונתכם. התלונה תועבר ליחידה לדין משמעתי במשרד המשפטים
את הטופס ניתן להגיש באופנים הבאים:

בדואר אלקטרוני:

[email protected]

בדואר:

רשם המתווכים, ת.ד 34357 ירושלים 9134301

בפקס:

02-6467939

לאחר בדיקת התלונה, במידה והתלונה מוצדקת, ייערך בירור מעמיק בנושא. לאחר קבלת תגובת המתווך אודותיו בחרתם להתלונן, התובעים יבחנו האם יש להגיש כנגד המתווך כתב קובלנה. הקובלנה, במידה ותוגש, תנוהל בפני ועדת המשמעת.
במידה והגשתם תלונה ולא קיבלתם תגובה בתוך 60 יום, ניתן לפנות לרשם המתווכים לקבלת עדכון.
לאחר שתינתן החלטה בעניינכם, לא ניתן לערער על החלטות התובע המשמעתי.

מה קורה למי שעוסק בתיווך בלי רישיון?
מתווך שפעל בניגוד להוראות החוק צפוי לעונשים הקבועים הן בחוק המתווכים והן בחוקי העונשין והגנת הצרכן לרבות מאסר ו/או השעיית/שלילת רישיון התיווך ועוד.

האם משרד תיווך שונה ממתווך פרטי?
למתווך עצמאי, מטבע הדברים, מאגר נכסים מצומצם ביחס למאגר הנכסים בו מחזיק משרד תיווך. מנגד, בבחירת מתווך עצמאי סביר להניח שתיהנו מיחס אישי יותר.
וכמובן, בין אם תחליטו לפנות למתווך עצמאי ובין אם תעדיפו משרד תיווך, הפרמטרים החשובים ביותר הם רמת מקצועיותו ורמת אמינותו של המתווך / משרד התיווך. לכן, חשוב לערוך בירור מקדים ולבחור רק בגורם מקצועי, מורשה ובעל ניסיון רב בתחום התיווך.
בריבוע צבעוני:

הידעת?
​מספר המתווכים המורשים נכון לשנת 2018 הוא כ- 19,676 מתווכים מורשים

אלי שאנן מתווך משרד תיווך
אלי שאנן
מנהל ומייסד משרד תיווך אונו נדל"ן

מנהל מקצועי פורום תיווך באתר

שמי אלי שאנן, אני הבעלים והמייסד של משרד התיווך, המתמחה כבר שנים בליווי מוכרים וקונים באחת העסקאות החשובות בחייהם – מכירה ורכישה של נכסים למגורים ולהשקעה. למידע נוסף על משרד התיווך לחצו כאן

שאלות גולשים מהפורום בנושא רישיון תיווך

הדרך הקצרה לרישיון תיווך

היי, אני רוצה לעסוק בתיווך והבנתי שאני צריך להוציא רישיון תיווך בשביל זה? רציתי לברר מהי הדרך הכי קצרה שאני יכול לעבור בכדי להוציא רישיון כזה כחוק, המון תודה.

הודעות בפורום פורום - תיווך 04/05/2019
קבלת רישיון תיווך

רציתי לדעת מה התנאים לקבלת רישיון תיווך? האם אפשר להגיש בקשה או שחייבים ללמוד תיווך ולצבור ניסיון של תקופת זמן מינימאלית בתחום?

הודעות בפורום פורום - תיווך 25/04/2019
הוצאת רישיון תיווך

שלום, רציתי לברר מה הפרוצדורה להוצאת רישיון תיווך? האם אני חייב להירשם לקורס או למסגרת לימודים בכדי לעסוק בתיווך או שאפשר להשתלב בתחום גם בלי לימודים ורישיון? המון תודה על התשובה ...

הודעות בפורום פורום - תיווך 25/01/2019
לימודי תיווך

הבן שלי לא ממש מוצא את עצמו מבחינה תעסוקתית ונראה לי שתחום התיווך ממש יכול להתאים לו, השאלה מה אני יכולה לעשות בכדי לקדם אותו לעבודה בתחום, האם צריך לרשום אותו ללימודים והאם בכל מסגרת לימוד...

הודעות בפורום פורום - תיווך 28/03/2019
מבחן תיווך

שלום רב, אני חייל שעתיד להשתחרר בקרוב וחשבתי ללמוד באופן עצמאי למבחן על מנת להוציא רישיון תיווך. אודה לכם מאוד אם תוכלו לכוון אותי או להמליץ על דרכי לימוד וספרים. זה עולם שחדש לי ומסקרן אותי...

הודעות בפורום פורום - תיווך 01/09/2015
מתווך או סוכן נדל"ן

שלום , 1.מה ההבדל בין סוכן נדל"ן למתווך? 2.האם למוכר דירה עדיף שלסוכן הנדל"ן יהיה רישיון תיווך ומדוע? 3.מה הסיכונים בשכירת שירותיו של סוכן נדל"ן ללא רישיון תיווך? 4.האם לחברי לשכת מתווכי הנדל"ן...

הודעות בפורום פורום - תיווך 08/07/2020
תמחור עסקה - חוכמת ההמונים

היי לכולם , שמי בן-אל אני בן 24 מגבעתיים בעל רישיון תיווך אחרי 2 קורסים אך מעולם לא עבדתי במשרד תיווך או תיווכתי באופן רשמי (החתמות) עבדתי מפה לאוזן ומקורבים הספקתי לתווך מס דירות לשכיריות...

הודעות בפורום פורום - תיווך 06/03/2020
בחירת מתווך

היי, אנחנו רוצים לקנות בית וזקוקים לצורך כך לשירות של מתווך, רציתי לדעת אם זה קריטי לבדוק פרטים על המתווך כמו רישיון תיווך או שזה לא אמור להיות קריטי עבורי? המון תודה על התשובה.

הודעות בפורום פורום - תיווך 08/03/2019